Przedszkole - Kraków, os. Złotej Jesieni 2c - prywatne przedszkole Lokomotywa

Przedszkole - Kraków, os. Złotej Jesieni 2c

  Zima i zwierzęta

„Ptaszek w gościnie” St. Jachowicz

Puk, puk, ptaszek do okienka:
„Niech tam otworzy panienka;
Bo to teraz straszna zima,
Nigdzie i ziarneczka nie ma”.

I ptaszynie otworzyli,
Ogrzali i nakarmili,
A ptaszyna, wdzięczna za to,
Śpiewała im całe lato.

Choć jak dotąd śnieg i tęgi mróz nie dosięgnął naszego miasta, to nadal nie tracimy nadziei, że w końcu nadarzy się okazja do ulepienia bałwana, zrobienia aniołków na śniegu i stoczenia bitwy na śnieżki. Ten tydzień pokazał jednak, że nasze Przedszkolaki dobrze wiedzą, iż tak wyczekiwany przez nich śnieg, jest nie lada wyzwaniem dla zwierząt takich jak sarny, czy dziki i ptaków, które nie odleciały do ciepłych krajów, utrudniając im znalezienie pożywienia. Dlatego też ostatnie kilka dnia poświęciliśmy na usystematyzowanie naszej wiedzy na temat pokarmów spożywanych przez wybrane gatunki zwierząt aktywne w okresie zimy. Przypomnieliśmy sobie co to jest karmnik i jakie formy może przybrać „ptasia stołówka” i ustaliliśmy, że okruszki chleba choć w minimalnych ilościach dozwolone to jednak nie są zbyt dobrym pożywieniem dla naszych skrzydlatych przyjaciół, a wykorzystując rolki po papierze toaletowym, smalec i mieszankę ziaren przygotowaliśmy dla nich smaczne niespodzianki, które zawisły w na przedszkolnym ogrodzeniu. Nie zabrakło też oczywiście czasu na zabawy ruchowe i matematyczne, ćwiczenia oddechowe, grafomotoryczne i prace plastyczne, czy czytanie opowiadań, rozwiązywanie zagadek słuchowych i dotykowych oraz wspólny śpiew.


 09.01.2020 - "Zielone lekcje", czyli edukacja przyrodnicza na żywo!

W czwartkowe przedpołudnie w naszym przedszkolu miało miejsce niezwykłe wydarzenie, a to wszystko za sprawą wyjątkowych gości: uroczej płomykówki Fiony, dostojnego puchacza bengalskiego Hugo, pochodzącego z Ameryki jastrzębia Harrisa i najszybszego osobnika na świecie, czyli sokoła wędrownego Flicka. Wymienieni goście towarzysząc swoim opiekunom - pasjonatom przyrody i ptaków drapieżnych, jeżdżą po całej Polsce, by pokazując się w pełnej krasie pomóc zrozumieć i dostrzec piękno i mądrość natury najmłodszym obywatelom naszego kraju. Dzięki temu spotkaniu Przedszkolaki i Dzieci ze starszej grupy żłobkowej miały okazję przekonać się na własne oczy i uszy m.in. jak zwinnymi ptakami są jastrzębie i że sowy bez względu na to czy polują w dzień, czy w nocy potrafią bezszelestnie latać i obracać swoją głowę niemal dookoła, a jest to niejako rekompensata za bardzo duże oczy, którymi nie są w stanie poruszać tak jak ludzie. Poza tym wiemy już, że np. Fiona jako jedyny gatunek polskiej sowy potrafi upolować mysz w zupełnej ciemności, ponieważ jej nietypowo rozlokowane uszy są w stanie usłyszeć bicie serca gryzonia siedzącego nawet pod śniegiem, a sokół Flick m.in. dzięki trzeciej powiece, tzw. migotce jest w stanie poruszać się z prędkością dochodzącą  do 400km/h. Raz jeszcze w imieniu dzieci  i całego personelu naszej placówki bardzo dziękujemy pomysłodawcom i organizatorom „Zielonych lekcji” za przyjęcie naszego zaproszenia, poświęcony czas i niezwykle ciekawe zajęcia dające nam nie tylko możliwość pogłębienia wiedzy o świecie ptaków drapieżnych, ale i okazję do potrzymania jednego ze „skrzydlatych braci” na własnym ramieniu podczas pamiątkowych zdjęć. Mamy nadzieję, że to nieostatnie nasze spotkanie :-)


   "Jeden krok, drugi krok...witamy Nowy 2020 Rok!"

"Nowy Rok" - M. Maksymkin

"Któż tu do nas idzie?

Czyj z daleka słychać krok?

Chyba go widzicie-

To się zbliża Nowy Rok.

(...)

A kiedy już przyjdzie

Wtedy w tym świątecznym dniu,

Wszystkim dużo szczęścia

Będzie życzył każdy druh."

I stało się to co nieuchronne, dosłownie trzy dni temu wraz z wybiciem północy pożegnaliśmy stary, by przywitać Nowy 2020 Rok. Nowy Rok-nowe szanse, nowe możliwości. Przedszkolaki z prawdziwym podekscytowaniem wspominały tą szczególną noc i fajerwerki, które swymi barwami rozświetlały czarne, zimowe niebo nad naszym miastem, a towarzyszący im huk przez długi czas dźwięczał w uszach. Ten sylwestrowy spektakl staraliśmy się odtworzyć przy pomocy farb, brokatu i pociętych rolek po papierze toaletowym na czarnych kartach bloku technicznego. Wcześniej jednak Liski i Wiewiórki na różne sposoby przedstawiały rytm dnia i nocy, przypomniały sobie nazwę czterech pór roku i z wielkiem zapałem naśladowały dźwięki wydawane przez mniejsze i większe zegary. A gdy w trakcie zabawy taneczno-ruchowej usłyszały 12 uderzeń w trójkąt składały sobie noworoczne życzenia. Był też czas na zabawy z balonami, ćwiczenia oddechowe z urodzinowymi trąbkami i słomkowymi rurkami i przywitanie się z Nowym Rokiem poprzez uścisk dłoni, przybicie "piątki", czy przytulenie. Wszyscy jesteśmy pełni wiary i nadziei, że to będzie dobry rok, rok spełnionych marzeń, ciekawych przygód, zabaw i owocnej współpracy. Szczęśliwego Nowego Roku!!!


  Przywitanie Pani Zimy

"Przyszła Zima biała

śniegu nasypała.

Zamroziła wodę,

staw przykryła lodem.

ref. Tupu, tup po śniegu,

dzyń,dzyń, dzyń na sankach,

skrzypu skrzyp na mrozie 

lepimy bałwanka."

Może trudno w to uwierzyć patrząc za okno, ale kilka dni temu, a dokładnie 22 grudnia, rozpoczęła się kalendarzowa i astronomiczna zima. Nasze Przedszkolaki tuż przed przerwą świąteczno-noworoczną, na przekór 15 stopniom ciepła jakie spłynęło na nasze miasto w piatkowe przedpołudnie, postanowiły trochę poczarować i poprzez eksperymenty z lodem, piosenki, malowanie zimowego pejzażu, czy bitwe na papierowe kule śniegowe próbowały zachęcić Panią Zimę do przybycia i otulenia naszych drzew, ulic, parków i domów swym śnieżnym puchem, by powrócił klimat białych Świat Bożego Narodzenia. Teraz już wiemy, że nasze wysiłki nie przyniosły pożądanego efektu, ale nie tracimy nadziei i cierpliwie czekamy na moment kiedy będzimy mogli stoczyć prawdziwą bitwę na śnieżki i zbudować bawłanka, a może nawet igloo ;-) Pani Zimo zapraszamy!

  

"Czekając, kiedy wzejdzie wigilijna gwiazda
Do wpół zmarzniętej szyby przywarł chłopiec mały.
Patrzył - zimowe ptaki wracały do gniazda,
Jakby tego wieczoru też świętować chciały.
Niegdyś gwiazda z Betlejem mędrców prowadziła,
Dziś znak daje, by zasiąść do świętej wieczerzy,
By biel opłatka ludzkie waśnie pogodziła,
A w sercu znów zamieszkał Ten, co "w żłobie leży".
Chwila jedna! Przy tobie nikną odległości,
Co szare - zmienia się w odświętne, tajemnicze.
Daj nam więcej dni takich, spragnionych miłości,
Niech świat przy żłóbku Twoim odmienia oblicze."
               (o. Franciszek Czarnowski)

Drodze Rodzice i Sympatycy Naszego Przedszkola życzymy Wam kojących i zdrowych, wypełnionych radością i spokojem, zapachem domowego ciasta i kolędową nutą, pełnych miłych wzruszeń i czułych gestów Świąt Bożego Narodzenia oraz przychylności losu, wytrwałości w realizacji marzeń i wielu powodów do uśmiechu w Nowym 2020 Roku. 

  Warsztaty bożonarodzeniowe z Rodzicami  - "Konkurs na najciekawszy łańcuch choinkowy" 

W trakcie warsztatów plastycznych jakie odbyły się bezpośrednio po Jasełkach, Przedszkolaki i ich Rodzice z wielkim zapałem zabrali się za tworzenie wielobarwnych łańcuchów choinkowych. Wszyscy wykazali się dużą kreatywności i pomysłowością, dzięki czemu każda z powstałych ozdób jest niepowtarzalna, wyjątkowa i cudna. Ich twórczość kolejnego dnia mogli ocenić Rodzice Dzieci chodzących do naszego żłobka, którzy w trakcie spotkania bożonarodzeniowego oddawali swoje głosy wypisując na anonimowych karteczkach numer pracy, która najbardziej przypadła im do gustu. Autorzy trzech łańcuchów z największą liczbą głosy otrzymały drobny upominekk w postaci książki, a na wszystkie przedszkolaki czekało słodkie co nieco ;-) Bradzo dziękujemy za szczere zaangażowanie wszystkim uczestnikom konkursu.

  Jasełka 2019

"Jasełka, jasełka, zielona jodełka

Światełkami błyska a przed nią kołyska.

Tu w Krakowie ciemną nocą siedzi Józef z Matką Boską

Gwiazdy świecą i mrugają, drogę ciemną oświetlają".

Dokładnie tydzień przed wieczorem wigilijnym w naszym przedszkolu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, na które poza zaproszonymi gośćmi przybyli zarówno "pastuszkowie" i "aniołki", "św. Mikołaj" i "Józef z Maryją", czyli nasze zdolne, roztańczone i rozśpiewane Przedszkolaki. Dzieci poprzez muzykę i wyrecytowane wierszyki chciały przypomnieć wszystkim zgromadzonym o cudzie, który się dokonał przed wiekami w ubogiej stajence między bydlętami, czyli o przyjściu na świat Bożego Syna. Patrząc na roześmiane twarzy publiczności i niejedne zaszkolne oczy w trakcie występu naszych małych aktorów, wierzymy, że udało nam się wprowadzić wszystkich w radosny nastrój i zasmakować magii zbliżających się Świąt. 

  "Świąteczne pierniczki" i spotkanie czytelnicze z Mamą Anieli

Czy ktoś wyobraża sobie Święta Bożego Narodzenia bez aromatycznych, cudnie ozdobionych kolorowymi posypkami, świątecznych pierniczków?...My też nie, dlatego w piątkowe przedpołudnie po wysłuchaniu opowiadania pt. „Świąteczne pierniczki” przeczytanego przez Panią Beatę – Mamę Anieli, kolejny raz zakasaliśmy rękawy i przy wsparciu Cioci Gosi - naszej przedszkolnej kucharki wyrobiliśmy ciasto z przygotowanych składników i przy użyciu foremek w różnych kształtach stworzyliśmy nasze piernikowe aniołki, choinki, serduszka, misie i buciki. Dziś je ozdobiliśmy lukrem i cukierkowymi posypkami. Część spałaszowaliśmy, część zawiesiliśmy na naszej przedszkolnej choince, a część zapakowaliśmy na osłodę dla szanych Rodziców. Raz jeszcze bardzo dziękujemy Pani Beacie za poświęcony nam czas i uśmiech, którym nas czarowała podczas piątkowego czytelniczego spotkania.

 

  Coraz bliżej Święta, coraz bliżej Święta...

A skoro tak, to przygotowania do nich ruszyły pełną parą nie tylko w niejednym polskim domu, ale i w naszym przedszkolu. Liski i Wiewiórki przez cały tydzień uwijały się niczym pracowite mrówki ubierając choinkę w gotowe, ale i wykonane własnoręcznie zawieszki i łańcuchy, przygotowując zaproszenia na Jasełka i upominki oraz kartki świąteczne dla swoich Rodziców, wyrabiając ciasto na świateczne pierniczki i "nakrywając" do wigilijnego stołu, rozwiązując łamigłówki i zadania związane z Bożym Narodzeniem, czy chociażby gimnastykując się ze św. Mikołajem. Poza tym oczywiście był czas na czytanie opowiadań o tematyce Bożonarodzeniowej, przekazywanie sobie miłych słów w trakcie zabawy w głuchy telefon, słuchanie kolęd i świątecznych piosenek, a także próby przed wtorkowym występem. Achhhh niech już będą Święta ;-)

  10 grudnia - Muzykoterapia w Jaskini Solnej w Krakowie

Za nami niezwykła podróż do świata muzyki Wschodu, podczas której Przedszkolaki poznały wygląd i brzmienie bębna oceanicznego, misy śpiewającej i gongu przy okazji biorąc udział w seansie inhalacyjnym. A to wszystko odbyło się w iście bajecznej scenerii Jaskini Solnej na ul. Długiej w Krakowie, do której wybraliśmy się busem we wtorkowe przedpołudnie. Dzieci oczarowane nowym miejscem, wszechobecną solą pochodzącą głównie z kopalni „Kłodawa” i z Himalajów oraz tym co mówi Pani prowadząca muzykoterapię, z wielką ochotą, grupkami lub pojedynczo, podejmowały działania mające na celu wydobycie ze wspomnianych instrumentów, na swój sposób magicznych dźwięków, czy też drżeń które delikatnie „gilgotały” ich dłonie i stopy. Po wspomnianych zajęciach przyszedł czas na swobodną zabawę w tzw. „solniczce”, czyli kąciku z zabawkami. I była to zabawa o tyle niezwykła, że zamiast po piasku, czy dywanie dzieci chodziły po kryształkach soli, która wyglądała jak drobne, białe kamyczki i przyjemnie masowała ich stopy. Przedszkolakom tak się to spodobało, że niechętnie opuszczały pomieszczenia jaskini, ale kto wie, może jeszcze kiedyś tam wrócimy :-)

 

    Idzie Zima wielkimi krokami

....a św. Mikołaj mknie po niebie saniami z reniferami

Choć do rozpoczęcia kalendarzowej zimy pozostało jeszcze trochę czasu, to jednak ostatnie dni poprzez chłód jaki zawitał do naszego miasta i kraju można z pewnością uznać jako zapowiedź jej rychłego przybycia. Dlatego też nasze Przedszkolaki w minionym tygodniu omówiły cechy charakterystyczne dla zimowego czasu, przypomniały sobie jak ważny dla ich zdrowia i komfortu jest dobór odpowiedniej garderoby, a Ciocia Agnieszka z pianki do golenia i sody oczyszczonej wyczarowała dla nich namiastkę śniegu, by mogły poćwiczyć lepienie w tym niezwykłym a’la śniegu pierwszych mini bałwanków. Poza tym, dzieci przygotowując się do wizyty św. Mikołaja przypomniały sobie podstawowe informacje na jego temat i wykonały jego śliczne podobizny. W zabawie „Raz, dwa, trzy św. Mikołaj patrzy” ćwiczyły swoją spostrzegawczość, a chodzenie po śladach, niczym św. Mikołaj po skraju dachu, było dla nich doskonałym sprawdzianem koordynacji wzrokowo-ruchowej. To był tydzień pełen miłych wrażeń i niespodzianek.

 

  04 grudzień-Barbórka, czyli Dzień Górnika

„Hej w kopalni praca wre,

górnicy pracują !

Całe noce, całe dnie

węgiel wyrąbują...

Ref.  Buch, buch, buch,

stuk, stuk, stuk,

Słychać tam wielki huk !

Hej z kopalni jadą wciąż

pełniutkie wagony.

Tak jak czarny długi wąż,

jadą w różne strony...

Ref. Buch, buch, buch...”

04 grudnia przypadają imieniny św. Barbary z Nikodemii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy, ale też osób, których praca polega na wydobywaniu naturalnych bogactw z głębi ziemi, czyli górników. Uroczyste świętowanie rozpoczyna się od porannej mszy świętej w kościele lub w cechowni, a potem orkiestra górnicza maszeruje przez osiedla zamieszkane przez górników i ich rodziny grając m.in. swój hymn. Z okazji tego dnia odbywa się wiele występów artystycznych, zabaw i bali, akademii i spotkań,  a na ulicach śląskich miast nie trudno zobaczyć osoby w czarnych mundurach i w „czako” - czapce z pióropuszem, czyli galowym górniczym stroju. Z szacunku dla ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników, postanowiliśmy po krótce przybliżyć naszym Przedszkolakom tą trudną profesję. Dzieci dowiedziały się co to jest i jak wygląda kopalnia, co to jest kilof i po co w kopalni wagony, do czego poza ogrzewaniem wykorzystywany jest „czarny skarb z ziemi”, czyli węgiel i co górnicy zakładają na głowę przed zjazdem windą do kopalnianych tunelów. Zajęcia stały się też okazją do poznania kilku słów ze śląskiej gwary (szarno dziołcha, gryfny synek, gruba, szychta) i utrwalenia nazw kształtów geometrycznych przedstawionych w postaci papierowych bryłek węgla. które po posegregowaniu do odpowiednich wagoników wspólnie policzyliśmy. Na koniec chętne dzieci rysowały na dowolny temat używając węgla rysunkowego, przekonując się przy tym na własnej skórze jak bardzo brudzącym jest on materiałem.

 


   Witaj św. Mikołaju! - spotkanie mikołajkowe 2019

"Mikołaju, Mikołaju czy TY śpisz?

Kiedy wreszcie będą święta? - powiedz mi.

My już Ciebie wyglądamy tak, tak, tak,

Na prezenty wciąż czekamy tak, tak, tak.

Gdy prezenty dostaniemy ho, ho, ho,

Bardzo się uradujemy ho, ho, ho."

W poniedziałkowe popołudnie 2 grudnia, słowami powyższej piosenki nasze Przedszkolaki przywitały wyjątkowego i z niecierpliwością wyczekiwanego gościa z siwą brodą i w czerwonym wdzianku, czyli św. Mikołaja, który doceniając trud i staranie się dzieci o to by być grzecznymi przez cały rok, postanowił zaszczycić nas swoją obecności nieco wcześniej i rozdać im prezenty. Święty Mikołaj swoją magiczną mocą i doskonałym poczuciem humoru, sprawił, że nawet najmłodsze koleżanki i koledzy z naszej placówki w asyście swoich żłobkowych Cioć dość odważnie podeszły do niego, by odebrać przygotowane dla nich przez elfy upominki i zapozować do zdjęcia. Zanim jednak nasz tak wyczekiwany gość wkroczył ze swoim tubalnym "ho,ho,ho", dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt. "Bałwanek Franek i Zima", dzięki któremu dowiedziały się jak powstaje śnieg i jak mozna pomóc zwierzetom przetrwać mroźną zimę, co to jest Wigilia i Nowy Rok i jakich ozdób mozna użyć do przystrojenia choinki. To było naprawdę magiczne popołudnie wprawdzające nas powoli w klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

  Zmisiowany Regulamin Małego Czytelnika

Za nami tydzień, w którym w wielu, nie tylko czytelniczych działaniach, towarzyszył nam wytrwale nasz miś Benio. Zgodnie z ideą realizowanego przez nas projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" ma on jeszcze jedno bardzo wazne zadanie do wypełnienia, a mianowicie złożenie wizyty w domach wszystkich naszych przedszkolaków i wysłuchanie wraz z nimi bajek, czy baśni, opowiadań czy wierszy czytanych przez ich Rodziców, Dziadków, Rodzeństwo, Ciocie lub Wujków...generalnie wszystkich w otoczeniu dziecka, którzy umią i lubią czytać. Pomimo, że w projekt jesteżmy zaangażowani już od wrzesnia, to postanowiliśmy, że miś na pierwsze swoje weekendowe odwiedziny uda się dopiero po wspólnym opracowaniu "Zmisiowanego Regulaminu Małego Czytelnika" w ramach obchodów Dnia Pluszowego Misia. Regulamin przygotowany, omówiony i powieszony w kąciku czytelniczym, więc Benio dziś po raz pierwszy opuścił przedszkolne mury, by zlozyć weekendową wizytą w domu "Liska" Kacpra. 

 

  Andrzejki 2019 u Lisków i Wiewiórek

"Święty Andrzeju daj nam znać, co się z nami będzie dziać"

Ależ dziś było tajemniczo i magicznie w naszym przedszkolu, ale jakże by mogło być inaczej w dniu, którego wieczór to tzw "wigilia świętego Andrzeja", czyli szczególny czas kiedy to zgodnie z polską tradycją od pokoleń panny (a obecnie zarówno chłopcy, jak i dziewczyny) wróżły sobie co ich czeka w przyszłości, jak szybko wyjdą za mąż, czy jak będzie miał na imię ich partner. Nasze ciekawskie Liski i Wiewiórki tego dnia m.in. szukały pod kubkami odpowiedzi na pytanie: jak będzie wyglądać ich życie?. Magiczne gwiazki zdradziły im kim będą z zawodu, a cukierki z wróżba wyjawiły sekret dotyczący prezentu od św. Mikołaja. Było też poznawanie imion przyszłej żony, czy męża zaszyfrowanych na kartach i oczywiście lanie wosku. Przedszkolaki jako pasjonaci czarowania z wielkim zapałem i ochotą przystępowały do kolejnych wróżb, by na koniec dać się porwać muzyce i w barwnych strojach, przygotowanych specjalnie na bal andrzejowy, wypełnić nasze przedszkole śmiechem i szalonymi wygibasami.


  25 listopad- Dzień Pluszowego Misia

"Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś"

Nie zdziwimy się jeśli w poniedziałkowe przedpołudnie osoby przechodzące obok naszego przedszkola usłyszały gromkie "Sto lat! Sto lat!", był to bowiem jeden ze sposobów wyrażenia przez Liski i Wiewiórki wielkiej sympatii jaką darzą oni swoje misie. W dniu swojego święta nasz przedszkolny miś Benio był bardzo zadowolony, bo nie dość, że przypomniał sobie jakie wydarzenie dało początek powstaniu jego "przodków", to jeszcze wysłuchał nie jednej opowieści o "kolegach" i miał obok siebie swoich mniejszych, czy większych "pluszowych przyjaciół" przyniesionych przez dzieci. Przedszkolaki tego dnia zaprosiły swoje misie do porannej gimnastyki, szalonych tańców i zabaw z chustą, z Ciocią Ulą, naszą wspaniałą nauczycielką j. angielskiego, przeanalizowały ich budowę poszerząc dzięki temu zasób słownictwa. Miło było patrzeć na ich roześmiane twarze i czułość oraz troskę z jaką traktowali swoje misie.

  20 listopad - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

"Mam prawo do" - J. Polaczek

Mam prawo do życia, do bycia, do chcenia.

Mam prawo do miłości, radości, tworzenia.

Mam prawo do nauki, wiedzy i wiary.

Mam prawo do marzeń, do snu i zabawy.

Mam prawo do gniewu i złego nastroju.

To wszytsko jest takie poważne, dorosłe.

Powiem to jak dziecko, zwyczajnie, najprościej.

Chcę się bawić w piaskownicy,

dom zbudować dla dżdżownicy.

Z kolegami w piłkę grać

i niczego się nie bać.

Latem lizać zimne lody,

stać na deszczu dla ochłody.

Chcę na łące zrywać kwiaty

i przytulać się do taty.

Zimą toczyć śnieżne kule,

i się z mamą pieścić czule.

Chcę by mi czytano bajkę,

o kocie, co palił fajkę.

Chcę też domek mieć na drzewie,

i co jeszcze chcę mieć nie wiem.

Ale jedno wiem na pewno, to chcę mieć:

Prawo do godnego życia

Bez wojen, głodu i bicia, 

Bez strachu, smutku i łez.

Cześć!

Choć w naszym kraju powszechnie przyjęło się, że święto dzieci obchodzone jest w czerwcu, to jest jeszcze jedna data, nie mniej ważna dla najmłodszych obywateli naszego świata, czyli 20 listopada, czyli dzień, w którym dokładnie 30 lat temu został uchwalony przez Organizację Narodów Zjednoczonych najważniejszy dokument stanowiący o ich prawach, a mianowicie  Konwencja Praw Dziecka. Inicjatorem powstania tego dokumentu była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. W naszym przedszkolu postanowiliśmy poświęcić cały tydzień temu ważnemu,aczkolwiek dość trudnemu do zrozumienia dla 3 i 4-latków zagadnieniu. Dzięki temu nasze Przedszkolaki wiedzą już, że dzieci tak jak i dorośli bez względu na to jaki mają kolor oczu, czy skóry, bez względu na to, w której części świata mieszkają i jakim językiem się posługują, mają takie samo prawo do odpoczynku i do zabawy, do posiadania kolegów i rodziny, do zadawania pytań i wyrażania własnego zdania, do wychowania bez przemocy i do miłości.

 

 List do św. Mikołaja

To niebywałe, ale już tylko dwa tygodnie dzielą nas od dnia tak bardzo wyczekiwanego i przez małe i przez duże, a nawet dorosłe "dzieci". Wszak 6 grudnia tak w miastach, jak i na wsiach Ci, którzy byli grzeczni przez cały rok, mogą liczyć, że odnajdą większy lub mniejszy upominek od św. Mikołaja. Nie inaczej jest w przypadku naszych Przedszkolaków, które by ułatwić starszemu Panu z siwą brodą pędzącemu po niebie w saniach ciągniętych przez renifery wybór odpowiednich prezentów dla każdego z nich, zdecydwały się na napisania listów do św. Mikołaja. Co prawda kilkoro z nich przyznało, że różnie bywało z ich zachowaniem, ale wszyscy zgodnym chórem zadeklarowali, że przez kolejny rok będą słuchać rodziców, sprzątać swoje zabawki i pomagać kolegom i koleżankom. Listy pozostawione na przedszkolnym parapecie zniknęły w przeciągu nocy, więc nie pozostaje nam nic innego, jak liczyć, że pomocnicy św. Mikołaja żadnego z nich nie zgubili i nie pomylą próśb naszych Milusińskich ;-) 

 

 Spotkanie z ratownikiem medycznym

"...Już jedzie na sygnale, I-o, i-o,

karetka pogotowia, I-o, i-o,

A w środku siedzi dzielna, I-o, i-o,

ekipa ratunkowa!

Na noszach ratownicy, I-o, i-o,

Pacjenta zabierają, I-o, i-o,

I pierwszej mu pomocy, I-o, i-o,

W karetce udzielają..."

21 listopada mieliśmy zaszczyt gościć w naszym przedszkolu Pana Pawła, który na codzień jeździ karetką pogotowia i ze swymi kolegami oraz koleżankami po fachu robi wszystko co w jego mocy, by jak najszybciej dotrzeć do osób wymagających medycznej interwencji i udzielajac im pierwszej pomocy uratować ich zdrowie, a nie rzadko też życie. Pomimo napiętego grafiku znalazł on chwilę też dla naszych dzieci i prezentując bogaty asortyment sprzętów i aparatury jakie mieszczą się w torbie ratownika medycznego przybliżył specyfikę swojego zawodu naszym Liskom i Wiewiórkom. Przedszkolaki z wypiekami na policzkach słuchały opowieści naszego gościa i z pełnym zaangażowaniem uczestniczyły w różnych zaaranżowanych przez niego działaniach. Panie Pawle raz jeszcze bardzo dziękujemy za to pasjonujące spotkanie, przekazaną wiedzę i uśmiech na twarzy :-)

 

 20.11.2019 - Mama Piotrusia czyta Liskom i Wiewiórkom

"Siadaj szybko na dywanie - coś pięknego dziś się stanie.

W wielki świat literatury zaprowadzi Ciebie Miś"

Choć powyższe słowa piosenki stoworzonej specjalnie na potrzeby projektu "Mały Miś w świecie wielkiej liteartury" (do realizacji którego z ochotą przystąpiliśmy w tym roku przedszkolnym) towarzyszą nam już od września, to dziś zyskały one jeszcze bardziej na mocy i stały się momentem startowym dla spotkania czytelniczego z Panią Elizą - Mamą Piotrusia, która odpowiadając na nasze zaproszenie, przyszła do naszego przedszkola, usiadła z nami na dywanie i wykorzystując piękne, własnoręcznie wykonane filcowe pacynki przeczytała Przedszkolakom i misiowi Benio bajkę pt. "Czerwony Kapturek". Pani Elizo raz jeszcze BARDZO DZIĘKUJEMY za poświęcony czas, cenne uwagi dotyczące spotkań z nieznajomymi i słodkie upominki :-)

 W moim magicznym domu

Choć dom przez duże "D" tworzą ludzie i więzy, które ich połączyły, to nie sposób zaprzeczyć, że posiadanie własnego dachu nad głową, kawałka podłogi i ścian, które ochronią nas przed deszczem i chłodem jest również jedną z podstawowych potrzeb człowiek. Dlatego, też w minionym tygodniu nasze dzielne Wiewiórki i sprytne Liski po ustaleniu, które architektoniczne elementy są nieodłącznym elementem małych i dużych domów, czy mieszkań i rozwiązaniu zagadek dotyczących agd, same zamieniły się w architetków wnętrz i zaprojektowały wymarzone tapety do swoich pokojów i umeblowały stworzoną wspólnymi siłami makietę mieszkania, a na chodniku przed przedszkolem narysowały 4-piętrowy blok. Porównywanie wyglądu różnych domów jednorodzinnych stało się też inspiracją do powtórzenia kształtów i wykorzystania ich do układania schematycznych ilustracji, klocki z kolei sprawdziły się nie tylko jako materiał budulcowy dla budynków, ale i robotów kuchennych, które zostały stworzone specjalnie po to, by pomóc mamom w ich kuchennych pracach. 

 12.11.2019 - Dzień Mody i Piosenki Patriotycznej

 "Powiewa flaga" - Cz. Janczarski

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie

A na tej fladze biel jest i czerwień.

Czerwień - to miłość, biel - serce czyste

Piękne są nasze barwy ojczyste. 

Dziś w naszym przedszkolu dominował zdecydowanie kolor biało-czerwony, a dlaczego? Ano dlatego, że to są nasze barwy narodowe i poprzez ich założenie i zaprezentowanie przed zaproszonymi kolegami i koleżankami ze starszej grupy żłobkowej, chcieliśmy przedłużyć i tym samym uczcić obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Poza Pokazem Mody Patriotycznej, na którym nie brakło też przykładów pięknych strojów ludowych, Przedszkolaki wyrecytowały wiersz Cz. Janczarskiego pt. "Powiewa flaga" i zaśpiewały piosenkę "To jest mój kraj". Na zakończenie tego niezwykłego spotkania wszystkie dzieci, w mniejszych lub większych kółkach miały okazję zatańczyć do wtóru pieśni patriotycznych "Przybyli ułani pod okienko" i "Wojenko, wojenko". Po części artystycznej na wszystkich modeli i modelki czekały pamiątkowe dyplomy Małego Patrioty i deser, oczywiście w kolorze biało-czerwonym. Bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu strojów dla dzieci, a gościom za przybycie. Polak Mały - to brzmi dumnie!

 

 Moja Rodzina

"Mama, tata, siostra, brat

to jest mój rodzinny świat.

Teraz chcę powiedzieć Wam:

dobrze, że rodzinę mam" (B. Forma)

Rodzina to największy skarb. Trzeba o nią dbać, chronić i zrobić wszystko, by jej członkowie czuli się kochani i akceptowani mimo wszystko. "Liski" i "Wiewiórki" m.in. poprzez ochocze przygotowanie laurek dla swoich najbliższych, udowdniły, że o tym wiedzą. Z wypowiedzi udzielonych w ramach zajęć minionego tygodnia jasno wynika, że nasze Przedszkolaki uwielbiają współdziałać z rodzicami i są prawdziwie wdzięczne za każdą spędzoną z nimi chwilę. Dobrze, że tak się dzieje, bowiem ofiarowanie drugiej osobie tego co mamy najcenniejsze, czyli naszego czasu i autentycznej uwagi sprawia, że czuje się ona doceniona, ważna, wartościowa i szczęśliwa, a przecież każdy z nas lubi taki stan, dzieci również.

 

 08 listopad - Dzień Zdrowego Śniadania- warsztaty kulinarne

"Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi"...

Ta stara ludowo mądrość dość obrazowo opisuje niezwykłe znaczenie jakie w naszym codziennym żywieniu powinno przypadać pierwszemu z posiłków, czyli śniadaniu. W dniu Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, postanowiliśmy przypomnieć sobie jakie produkty warto wybierać, by nasze śniadanie było jak najbardziej wartościowe i dostarczyło nam energii na cały dzień. Przedszkolaki po raz kolejny zakasały rękawy, włożyły fartuszki i szybko i sprawnie przygotowały zdrowe, kolorowe i pełne witamin kanapki, które następnie równie szybko spałaszowały. Z racji zbliżającego się Dnia Niepodległości na przedszkolnym stole pojawiły się talerze z produktami w barwach narodowych, spośród których największym zainteresowaniem cieszyła się rzodkiewka. W rankingu popularności wśród przygotowanych warzyw ustąpiła ona miejsca tylko szczypiorkowi i ogórkowi. Na koniec dzieci wypiły świeży, własnoręcznie wyciśniety sok z połówek pomarańczy. 

 

 05 listopad - Dzień Postaci z Bajek

"Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce,

Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa, 

Tu wszystko jest możliwe, zwierzęta są szczęśliwe,

A dzieci, wiem coś o tym, latają samolotem."

Ojjj jakiż to był kolorowy, wesoły i magiczny dzień, ale jakżeby mogło być inaczej kiedy swoje święto obchodzą bajkowe postacie. Co prawda Czarownica Złośnica pozrzucała książki i tym samym sprawiła, że nasi bajkowi przyjaciele się pogubili ale nasze dzielne Liski i Wiewiórki bez chwili wahania postanowiły wesprzeć Bajkową Wróżkę w odszukaniu książkowych i filmowych bohaterów i pomóc im wrócić do właściwej bajki. Nagrodą za ich zaangażowanie, pomoc i spryt w ucieczce przed groźnym wilkiem był magiczny napój i piękne medale. Przedszkolaki wraz z Misiem Benio mogły też wysłuchać bajki "Pinokio" i "Król Lew", a nawet same wymyślić krótką historyjkę, w której musiały zawrzeć wylosowane obrazki-symbole. Jesteśmy przekonani, że dzięki takim świętom jak to dzisiejsze dzieci jeszcze chętniej będą sięgać do książek, by przenieść się do magicznych krain i poznać losy kolejnych bajkowych bohaterów.

 Polska - moja Ojczyzna

Podstawowym celem wychowania przedszkolnego we wspólpracy z domem rodzinnym jest dbanie o wszechstronny rozwój dziecka i kształtowanie jego osobowości, w tym określonych nawyków, cech charakteru i zalążków postaw, jakich wymagać będzie udział w życiu społecznym, w tym postawy patriotycznej. Kształtowanie pojęć "Polak", "Polska", "Ojczyzna" zaczyna się od uświadomienia dziecku przynależności terytorialnej, językowej, kulturowej i historycznej. Poznając piękno krajobrazu przyrodniczego, ciekawe legendy, wiersze i baśnie, bogactwo tradycji narodowych i folkowych, czy sławne postacie historyczne rozbudzamy u dzieci poczucie dumy i przynależności narodowej. I temu też poświęcieliśmy czas w minionym tygodniu. Przedszkolaki po odkodowaniu tajemniczego szyfru, przy piosence "Płynie Wisła, płynie" przemierzały nasz kraj odkrywając najważniejsze krainy i miasta leżące nad królową polskich rzek. Bawiły się w kole do piosenki "Moja Julijanko", a w dniu spódnicy zapoznały się z wyglądem wielobarwnych strojów ludowych z różnych zakątków Polski, po czym sami zamienili się w projektantów i 4-osobowych grupach zaplanowali i wykonali piękne spódnice. Nie mogło też oczywiście zabraknąć czasu na  rozpoznawanie i nazywanie symboli narodowych, a także najważniejszych zabytków i symboli naszego rodzinnego miasta. W podróż po grodzie Kraka dzieci wyruszyły zamienione w rącze konie i dorożki. A po obejrzeniu teatru cieni według legendy opracowanej przez E. Szelburg-Zarembiny pt. "Krakus zwycięża smoka", przedszkolaki karmiły smoka ćwicząc celność i z uśmiechem na ustach odtańczyły "Krakowiaka". Finałem "wizyty" było lepienie smoków z masy solnej i malowanie ich zieloną farbą. 

  29 październik - wizyta w Bibliotece Publicznej

" Biblioteka ma w sobie coś magicznego. Jest niczym portal do wielu różnych światów" - Amo Jomes 

We wtorek - 29 października Liski i Wiewiórki wraz z misiem Benio wybarły się z wizytą do Biblioteki Publicznej w Krakowie (filia 48), gdzie Pani Bibliotekarka zapoznała je z bestsellerem wśród literatury dla dzieci, czyli interaktywną książką, autorstwa H. Tullet pt. "Naciśnij mnie". Dzieci aktywnie i z uśmiechem na ustach uczestniczyły zarówno w czytaniu, jak i zabawach w kole, czy warsztatach plastycznych, które zaowocowały ślicznymi, własnoręcznie wykonanymi zakładkami do książek. Dodatkową atrakcją dla naszych przedszkolaków był przejazd tramwajem podczas, którego dzieci wykazały się dużym zdyscyplinowaniem i  ostrożnością. Raz jeszcze dziękujemy za gościnne przyjęcie i poświęcony czas i obiecujemy jeszcze kiedyś zawitać całą grupą w bibliotecznych progach, by odkrywać magię ukrytą w "domu książek".                                                                                                                                                                                                                       

 3 urodziny Anieli

28 październik to dzień, w którym 3 lata temu na świat przyszła jedna z naszych "Wiewiórek" - Aniela. Młoda Jubilatko raz jeszcze życzymy Ci miłych wrażeń i spełnienia wszystkich marzeń :-)

 Co z czego otrzymujemy?

Jak powstaje chleb? Kto nam daje wełnę? Skąd się bierze mleko? Na te i wiele innych pytań nasz Przedszkolaki z wytrwałością i pełnym zaangażowaniem szukały odpowiedzi na zajęciach przez ostatni tydzień. Pogłębianiu wiedzy towarzyszyła degustacja róznych produktów wytwarzanych z mleka, ale też znana od pokoleń zabawa "Mało nas do pieczenia chleba", a efekt zajęć plastycznych były urocze baranki i apetycznie wyglądające bułeczki, chleby i rogaliki z masy solnej. 

   Misiowy wolontariat

"Dobro powraca", a "szczęście mnoży się kiedy się je dzieli"... my w to wierzymy i bardzo się cieszymy patrząc jak z dnia na dzień nasze pudełko z zakrętkami staje sie coraz pełniejsze, bo dzięki nim krakowskie Stowarzyszenie "Tęcza", będzie mogło pozyskać środki na sfinansowanie zajęć rehabilitacyjnych i edukacyjnych dla swoich podopiecznych, czyli dzieci, młodzieży i osób dorosłych z Zespołem Downa. Liczymy, że równie ochoczo wesprą Państwo drugą z akcji charytatywnych w jakie postanowiliśmy się zaangażować, a mianowicie w organizowaną przez Fundację "Mam Marzenie" zbiórkę nowych pluszaków, gier planszowych i materiałów plastycznych dla małych pacjentów krakowskiego oddziału onkologicznego. Już dziś dziękujemy wszystkim za każdy dar :-) 

 Dzień Makaronu-warsztaty kulinarne

W tym tygodniu obchodami Dnia Makaronu zainaugurowaliśmy comiesięczne warszty kulinarne. Nasze dzielne Przedszkolaki zakasały rękawy, włożyły fartuszki i po dokładnym umyciu dłoni, raźnym krokiem ruszyły w kierunku jadalni, by samodzielnie przygotować dla siebie makaron z białym serem i musem z darów jesieni, czyli gruszek i jabłek oraz musu truskawkowego jako wspomnienia lata. Danie proste w przygotowaniu, ale jakże sycące i jak mniemamy znane niejednej osobie. Było kolorowo, wesoło i bardzo smacznie, a jadalnie wypełnił piękny zapach świeżo zmiksowanych owoców. 

 Przedstawienie teatralne pt. "Idzie jesień, dary niesie"

W poniedziałek - 12 października "Liski" i "Wiewiórki" wraz z kolegami i koleżankami z oddziału żłobkowego miały okazję obejrzeć przedstawienie teatralne pt. "Idzie jesień, dary niesie" i w radosnej atmosferze zweryfikować swoją wiedzę na temat: darów jesieni, czy przyczyn spadania kolorowych listów z drzew oraz zobaczyć jak uśmiechnięta Pani Jesień instruuje sympatycznego świstaka jak obchodzić się z parasolem, tak, by chronił jego futerko przed jesiennym deszczem. 

 Idzie jesień...z deszcze

"Jesienna szaruga" (sł. i muz. B. Forma)

"1.Deszcz po szybie ścieka: sza, sza, sza

kapią krople deszczu: pla, pla, pla

ref. Jesienna muzyka

dziś od rana gra:

sza, sza, sza, plum, plum, plum,

plum, ta-ra-ra-ra..."

W ubiegłym tygodniu Przedszkolaki skupiały swoją uwagę na tak nam wszystkim potrzebnej do życia wodzie spadającej z nieba, czyli deszczu, który choć ostatnio raczej omija Kraków, to jednak jest nieodłączonym elementem zwłaszcza jesiennej pory roku. Było więc ćwiczenie motoryki małej przy przekazywaniu spinaczami kropelki wody, czy przy wykonywaniu prac plastycznych, ale też zabawy usprawniające całe ciało i poczucie rytmu. Był deszcz  i chmura w słoiki, czy też badanie wyglądu i smaku wody, a także sprawdzanie co pływa, a co tonie. Dzieci wyczarowywały muzykę nie tylko za pomocą klasycznych instrumentów, ale gazet, patyczków i na "szklanej harfie" oraz dobierały strój odpowiedni do deszczowej pogody i zapoznały się z historią małej kropelki, czyli cyklem obiegu wody w przyrodzie.

 Dzień Poczty Polskiej i Dzień Listonosza

"Przez ulice długie, od samego rana idzie pan listonosz, torbę ma wypchaną.

Czy pogoda, czy dzień mglisty, pan listonosz nosi listy.

Stuku-puku proszę wpuśćcie listonosza.

Pan listonosz listy niesie, nie pomyli się w adresie."

18 października przypada święto Poczty Polskiej i Listonosza, z tego też powodu "Wiewiórki" i "Liski" rozpoznawały podstawowe atrybuty związane z instytucją poczty, pomagały Listonoszowi Patowi w segregowaniu kopert z różnymi kształtami znaczków, układały w prawidłowej kolejności historyjkę obrazkową i przeglądały klaser z kolekcją znaczków. Mogły też przez chwilę poczuć się jak doręczyciel dzierżąc na swym ramieniu wielką torbę z pocztówkami, które rozdawali swoim kolegom i koleżankom albo jak pracownik poczty stając w zaaranżowanym na tą okazje okienku Poczty Polskiej i przybijając pieczątki na wybranych przez dzieci pocztówkach. Nie mogło też oczywiście zabraknąć wizyty w prawdziwym budynku poczty, gdzie dzieci zakupiły i przykleiły znaczki niezbędne do wysłania koperty ze zdjęciem misia Benia i pocztwóki z pozdrowieniami dla Misiowej Mamy i jej Przedszkolaków. Finałem wizyty na poczcie było wręcznie, przygotowanej z wielkim zapałem i zaangażowaniem, kartki z życzeniami dla pracowników odwiedzanego oddziału. 

  15.10.2019 - Dogoterapia

Dziś kolejny raz gościlismy w naszym przedszkolu ślicznego pudla - Astusię i jej miłą opiekunkę i mogliśmy się wykazać zarówno sprawnością fizyczną, jak i  znajomością kolorów, czy umiejętnością liczenia, a przede wszystkim troską o dobro naszej czworonożnej przyjaciółki.

 Dzień Dziewczynek 

"Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny

I to jest prawda, to jest fakt: dziewczęcy urok, wdzięk i takt..."

W piątek 11 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Dziewczynek, więc małe Superbohaterki przybyły ubrane w piękne sukienki, które wzbogaciły różnymi koralami i naszyjnikami, chustkami i opaskami, by niczym profesjonalne modelki zaprezentować się przed kolegami na czerwonym dywanie. Potem sprówbowały swych sił w zrobieniu manicure na papierowych paznokciach, a chłopcy z pełnym zaangażowaniem i skupieniem starali się wyczarować na ich głowach twarzowe fryzury. Nie zabrakło również czasu na wspólne tańce i zdjęcia. Zwieńczeniem tego radosnego dnia było wysłuchanie utworu J. Brzechwy "Na straganie" wsparte papierowymi rysunkami warzyw występujących w wierszu, po którym chłopcy, jak przystało na prawdziwych dżentelmenów, wręczyli koleżankom przygotowane przez siebie naszyjniki i dyplomy. Dziewczynki, podobnie jak wszystkie Panie w przedszklu i żłobku otrzymały też śliczne, filcowe kwiatki wykonane przez Mamę Piotrusia Opr., za co raz jeszcze z tego miejsca serdecznie dziękujemy!


 

 Dary z jesiennego sadu i ogrodu

"Przyniósł tatuś w wielkim koszu,

Pełno warzyw i owoców.

A w koszyku kolorowo,

Aż mamusia kręci głową.(...)

Co ja teraz z tego zrobię?

Myśląc, drapie się po głowie.

Może kompot, soki, dżemy,

Wszystko w ziemie chętnie zjemy."  ("Dary Jesieni"- A. Tomaszewicz)

Liski i Wiewiórki poprzedni tydzień poświęciły na rozpoznawanie poprzez dotyk, zmysł smaku i węchu owocówi warzyw z polskich sadów i ogrodów. Wzbogaciły swoją wiedzę w informacje na temat bezcennych witamin i minerałów zawartych w darach jesieni i korzyści jakie mają one dla naszego zdrowia. Poza tym rozwijały sprawność manualną wykonując piękne prace plastyczne, ćwiczyły spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia rozwiązując szereg ciekawych zagadek i zadań oraz trenowali przeliczanie w zakresie 4. To była pyszna i aromatyczna przygoda.

 08.10.2019 - Spotkanie z Panią Policjant 

"Policjant czujny jest niesłychanie. Przy nim nic złego nam się nie stanie"

                                                            - U. Kozłowska

Jakiś czas temu Liski i Wiewiórki poznawały zasady mające zapewnić im bezpieczeństwo w drodze do/z przedszkola i z wielkim zapałem zamieniały się w stróża prawa w zabawie "Raz, dwa, trzy Pan Policjant patrzy". 08 pażdziernika mogły się pochwalić posiadaną wiedzą przed Panią sierżant sztabową Moniką z Komnedy Policji VII w Krakowie, która z uśmiechem na ustach wkroczyła w progi naszego przedszkola, by omówić wraz z dziećmi różne życiowe sytuacje i obowiązujące podczas nich zasady bezpieczeństwa. Poza tym Pani Policjantka przybliżyła nam w kilku słowach specyfikę wykonywanego zawodu i bez najmniejszych oporów włączyła się w akcję "Mały Miś w świecie wielkiej literatury" czytając naszym wychowankom utwór U. Kozłowskie pt. "Kim chcę zostać? Policjant". Zwieńczeniem spotkania było przymierzenie różnych części policyjnego stroju, odbicie dłoni na pocztówkach i pokolorwanie rysunków podarownych przez Panią sierżant oraz wręcznie naszemu gościowi podziękowalnego plakatu przygotowanego przez dzieci. Za poświęcony czas, uśmiechniętą twarz, a przede wszystkim cenne informacje raz jeszcze bardzo dziękujemy!

  Zwierzęta jesienią

"Trzeba zbierać już zapasy na zimowe, ciężkie czasy"

                     - W. Grodzieńska

Przedszkolaki w ubiegłym tygodniu poznawały sposoby przygotowywania się do zimy wybranych zwierząt leśnych (ptaków, wiewiórek, jeży i niedźwiedzi) chętnie uczestnicząc przy tym w zabawach znanych niejednemu pokoleniu, tj. "Stary niedźwiedź" i "Chodzi lisek". A na podsumowanie cyklu zajęć wspólnymi siłami stworzyły "Kodeks przyjaciela lasu" i wyraziły chęć dokarmiania ptaków pozostających na zimę w Polsce. Zatem już niebawem przystąpimy do budowy karmnika dla naszych mnijeszych skrzydlatych braci.

  Projekt "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

                                                          - W. Szymborska

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że czytanie dzieciom już "od kołyski" (a nawet wcześniej ;-)) mądrze dobranych bajek, opowiadań, czy wierszy ma korzystny wpływ na rozwój ich wyobraźni i kreatywności, koncentracji i pamięci oraz zasobu słownictwa. Literatura dziecięca to nie tylko źródło cennych informacji o świecie (zarówno tym materialnym, jak i emocji), ale też doskonały sposób na budowanie i umacnianie więzi z młodym człowiekiem. Dlatego też bez najmniejszego oporu i zbędnego ociągania się przystąpiliśmy w tym roku przedszkolnym do ogólnopolskiego projektu czytelniczego "Mały Miś w świecie wielkiej literatury autorstwa Anety Konefał - dyrektora Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. Liski i Wiewiórki wybrały imię dla misia, który już niebawem wyruszy z wizytą do ich domów, a na razie towarzyszy każdemu przedszkolnemu spotkaniu z literaturą :-)

 Projekt "Piękna Nasza Polska Cała"

Drodzy Rodzice i sympatycy NIepublicznego Przedszkola LOKOMOTYWA informujemy, że w obecnym roku przedszkolnym 2019/2020 realizujemy m.in. projekt, który ma na celu pokazanie i uwrażliwienie najmłodszych mieszkańców naszego kraju na bogactwo i piękno naszej Ojczyzny.

 Dzień Chłopaka w przedszkolu

30 września swoje święto obchodzili w naszym przedszkolu wszyscy chłopcy. Nasi dzielni Panowie mieli okazję wykazać się umiejetnościami matematycznymi, wiedzą, celnym okiem i sprawnością fizyczną, czy poczuciem rytmu. A dziewczynki zadbały o gładkość ich policzków i obdarowały własnoręcznie ozdobionymi krawatami Super chłopaka.

 Przedszkolaki kochają Jesień!

"Jesień, jesień, jesień z wiatrem zatańczyła, liście złote i brązowe wszędzie rozrzuciła". Jesień dla naszych przedszkolaków zdecydowanie nie jest smutną i ponurą porą roku. Dla nich to czas pięknych kolorów, ciekawych aktywności i możliwość tworzenia wyjątkowych prac plastycznych. Zapraszamy do naszej galerii :)

 Poszukiwacze Jesieni

Przedszkolaki, wykorzystując piękną jesienną pogodę, udały się na spacer w poszukiwaniu oznak jesieni. Z tej wyprawy wróciły z dłońmi pełnymi liści, kasztanów i żołędzi i co najważniejsze z szerokimi uśmiechami na buziach :)

 Przedszkolaki witają Panią Jesień

"Pani Jesień do nas przyszła i wesoło śpiewa nam, stroj jej zdobią złote liście, na bębenku dla niej gram..."

 Urodziny Kamila

23 września swoje czwarte urodziny obchodził Kamil. Z tej okazji życzymy spełnienia wszystkich marzeń!

 Dzień Przedszkolaka

20 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji na dzieci z naszego przedszkola czekało wiele atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez ich Ciocie. Był to niewątpliwie dzień wspaniałej zabawy i radosnej współpracy.

 Części ciała swego znam, o ich czystość co dzień dbam

Przedszkolaki spędziły tydzień utrwalając części swojego ciała oraz poznając zasady higieny osobistej.

 Wiewiórki 

Przed Państwem gupa pracowitych i pełnych energii Wiewiórek.

 Liski

Przedstawiamy grupę sprytnych i rezolutnych Lisków.

 Drużyna Kangura gotowa do działania

Pierwszy raz po wakacjach do naszego przedszkola wróciła Drużyna Kangura. Przedszkolaki z radością powitały instruktora zajęć sportowych i z pełną energią wyruszyły  w kolejne misje!

 Urodziny Piotrka

26 lipca swoje trzecie urodziny świętował Piotek. I to już jego trzecie urodziny spędzone w Lokomotywie :) Sto lat Piotrusiu!

 Lody dla ochłody

Przedszkolaki korzystając z pięknej słonecznej pogody, wybrały się na krótką wycieczkę. Pierwszym jej punktem była pobliska kawiarnia i pyszne lody. Następnie odwiedziły znajdujący się niedaleko plac zabaw. To był zdecydowanie udany dzień!

 Urodziny Kacpra

Czwarte urodziny w gronie koleżanek i kolegów z przedszkola obchodził Kacper. Z tej okazji składamy najlepsze życzenia Kacperku!

 Zakończenie roku przedszkolnego

28 czerwca nasze przedszkolaki oficjalnie pożegnały rok przedszkoly i powitały wakacje. Życzymy udanego i przede wszyskim bezpiecznego wypoczynku. Jednocześnie przypominamy, że nasze przedszkole jest otwarte również w okresie letnim więc mimo wakacji, atrakcji i wspólnej zabawy na pewno nie zbraknie :)

 Teatrzyk "Przygody Technoludka"

Kim jest Technoludek? Czy nowoczene technologie bardziej pomagają czy też szkodzą? Co naprawdę się liczy w życiu? Odpowiedzi na te pytania dzieci znalazły podczas przedstawienia teatralnego w naszym przedszkolu.

 Urodziny Maćka

14 czerwca swoje piąte urodziny świętował w naszym przedszkolu Maciek. Życzymy wszystkiego co najlepsze Maćku!

 Dzień Rodziny w przedszkolu

4 czerwca w naszym przedszkolu zapanowała nieco podniosła ale przede wszystkim bardzo rodzinna atmosfera - przedszkolaki świętowały Dzień Mamy i Taty. Dzieci poprzez pięknie recytowane wierszyki i z zapałem śpiewane piosenki wyrażały miłość i wdzięczność swoim Rodzicom. Po zakończonej części artystycznej wszystkie Mamy i Tatusiowie otrzymali przygotowane przez ich pociechy prezenty. Wszystkim Rodzicom dziękujemy za przybycie!

 Urodziny Franka

19 maja swoje trzecie urodziny obchodził Franek. Życzymy wszystkiego co najlepsze!

 Urodzinki Emilki

22 maja swoje czwarte urodziny świętowała Emilka. Sto lat i spełnienia marzeń Emilko!

 Urodziny Ksawerego

Swoje trzecie urodziny wraz z koleżankami i kolegami z przedszkola świętował Ksawery, życzymy wszystkiego co najlepsze! Sto lat Ksawery!

 Urodziny Julci

18 kwietnia swoje trzecie urodziny świętowała Julia. Wszystkiego co najlepsze Juleczko!

 Wielkanocne warsztaty plastyczne

16 kwietnia w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty plastyczne dla przedszkolaków i ich rodziców. W rodzinnym gronie powstawały piękne ozdoby, które z pewnością upiększą wielkanocne stoły. A z okazji zbliżających się wielkimi krokami Świąt Wielkiej Nocy wszystkim dzieciom, Rodzicom oraz przyjaciołom naszego przedszkola życzymy, aby były one pełne ciepła, radości i wzajemnej bliskości!

 Przystanek Amazonia

Co to takiego "Amazonia"? Gdzie ona leży? Kto należy do jej mieszkańców? Na te pytania dzieci poznały odpowiedzi podczas spotkania z podróżnikiem. Chyba niejedno z dzieci nabrało ochoty na jakąs wielką wyprawę!

 Teatrzyk w naszym przedszkolu

11 kwietnia nasze przedszkole odwiedził teatrzyk z przedstawieniem "Niedźwiedź Pierwiosnek". Dzieci uważnie wysłuchały bajki oraz aktywnie uczestniczyły w spektaklu. Być może mamy wśród nas przyszłego aktora...

 Trzecie urodziny Tomka

1 kwietnia wspólnie świętowaliśmy trzecie urodziny Tomka. Życzymy wszystkiego co najlepsze Tomku!

 Urodziny Piotrka

20 marca swoje trzecie urodziny obchodził Piotruś. Życzymy wszystkiego co najpiękniejsze!

 

 Urodziny Mai

Swoje trzecie urodziny wraz z koleżankami i kolegami z przedszkola świętowała Maja. Wszystkiego co najlepsze Maju!

 Bal Karnawałowy

21 lutego nasze przedszkole odwiedzili wyjątkowui goście. Skąd wzięli się u nas strażak, karateka, królewna z bajki czy Supermen? To oczywiście uczestnicy Balu Karnawałowego! Kto jeszcze się na nim bawił? Sprawdźcie sami w galerii poniżej :)

 Urodziny Lilianki

31 stycznia swoje 3 urodziny obchodziła Liliana. Przedszkolaki wspólnie świętowały ten wyjątkowy dzień. Życzymy samych wspaniałości Lilianko!

 Dogoterapia

28 stycznia 2019 nasze przedszkole odwiedził niecodzienny gość, a mianowicie uroczy pudelek. Dzieci przyjęły pieska z wielką radością - chętnie się z nim bawiły oraz podziwiały wykonywane przez niego sztuczki.

 Dzień Rogalika

30 stycznia przedszkolaki brały udział w warsztatach kulinarnych i przygotowywały własne rogaliki. Wsypywanie, mieszanie, wałkowanie - to wszystko sprawiło im wiele radości. Dzieci spisały się wspaniale i rogaliki były pyszne!

 Urodziny Igi!

28 stycznia 2019 swoje czwarte urodziny obchodziła Iga. Wszystkiego najlepszego!

 "Janek i Dziadek Mróz"

18 stycznie 2019 Przedszkolaki wzięły udział w przedstawieniu teatralnym. Tym razem jego bohaterami były postacie kukiełkowe. Dzieci z dużą uwagą przyglądały się przygodom bohaterów spektaku. Po zakończeniu przedstawienia chętnie obejrzały z bliska wyjątkowych bohaterów.

  Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu

21 stycznia 2019 r nasze Przedszkole odwiedzili wyjątkowi goście - Babcie i Dziadkowie. Przedszkolaki przygotowały dla swoich Dziadków występ artystyczny oraz drobne upominki. Babcie ze wzruszeniem a Dziadkowie z dumą mogli obserwować swoje wnuki, które specjalnie dla nich recytowały wierszyki oraz śpiewały piosenki. Dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za tak liczne przybycie!

Zima, zima, zima My się zimy nie boimy...

Grupa przedszkolna wybrała się na spacer aby przyjrzeć się zimie z bliska. Wspólna zabawa na śniegu, lepienie bałwana i bitwy na snieżki sprawiły Przedszkolakom mnóstwo radości.

 

Mikołaj w naszym Przedszkolu Mikołaj w naszym Przedszkolu

5 grudnia 2018 r nasze Przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Przedszkolaki z niecierpliwością wyczekiwały na wyjątkowego gościa. Wszystkie dzieci oczywiście przez cały rok były wyjątkowo grzeczne dlatego też otrzymały od Mikołaja upominki. Do zobaczenia za rok Mikołaju!

Nasze przedszkole zostało doposażone w oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze" współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

Przedszkole zostało wyposażone również w dodatkowe oczyszczacze zakupione ze środków własnych organu prowadzącego.

Dzień Mamy i Taty w naszym przedszkolu.

Przedszkolaki miały okazję gościć u siebie wspaniałych gośći - swoich Rodziców!

Przedstawienie wzruszyło i rozbawiło rodziców.

Zapraszamy na fotorelację! :)

                     Bal nad bale!

W styczniu w Naszym Przedszkolu odbył się pierwszy bal karnawałowy! Wspaniale przebrane dzieci mogłyby bawić się do białego rana :)

Dzieciaki zachwycone, czekamy na kolejny! :)

           

Święto Babci i Dziadka Smile

Przedszkolaki wraz ze Średniakami przygotowały wspaniałe przedstawienie dla swoich Dziadków. Teraz już żaden występ nie będzie im straszny! :)

Zapraszamy do galerii.


https://youtu.be/7rt1XSmjRuM


 • Mam troje dzieci, dwoje starszych chodziło do różnych przedszkoli, w tym roku najmłodszy poszedł do Lokomotywy i nigdzie jeszcze nie widziałam tak dobrej opieki jak tutaj

  Mama Jasia

 • Oddałam do przedszkola synka z poważną wadą wymowy, przez tylko 1 rok w Lokomotywie zaczął mówić prawie poprawnie, zrobił się bardzo odważny i kontaktowy – bardzo dziękuję Paniom, a zwłaszcza Pani od logopedii

  Mama Krzysia

 • Wyposażenie super, wszystko tak ładnie pachnie nowością, jest takie ślicznie kolorowe, moja córka nawet w sobotę pyta się czy może
  iść już do przedszkola ;)

  Tosia i jej mama

 • Wreszcie przedszkole na wysokim poziomie, sale zabaw, sypialnia, super plac zabaw a panie najwspanialsze na świecie… Oddałam tam swoje bliźniaki i aż szkoda, że nie ma szkoły podstawowej w Lokomotywie

  Arek

 • Moja mała przychodzi do domu i śpiewa po angielsku!! Trudno to może jeszcze zrozumieć, ale jak na niecałe 3 latka to jestem zachwycona :)

  Alicja, mama Zuzi

 • Polecam mocno
  – wystrój super,
  panie jeszcze lepsze
  a zajęcia z gimnastyki cudne po prostu – wiem, bo byłam na jednych

  Karolina

 • Pierwszy raz moje dziecko widzało przedstawienie, przyszła taka zachwycona z przedszkola, że nie mogłam jej uspokoić;)

  Weronika, mama Neli

Zima i zwierzęta

09.01.2020 - "Zielone lekcje", czyli zajęcia przyrodnicze na żywo

"Jeden krok, drugi krok...Witamy Nowy Rok!"

nr1
nr2
nr3
nr4
nr5
nr6
nr7
nr8
nr9
nr10
nr11
nr12
nr13
nr14
nr15
nr16
nr17
nr18
nr19
nr20
nr21
nr22
nr23
nr24
nr25
nr26
nr27
nr28
nr29
nr30
nr31
nr32
nr33
nr34
nr35
nr36
nr38
nr39
nr40
nr41
nr42
nr43
nr44
nr45
nr46
nr47

Przywitanie Pani Zimy

"Konkurs na najciekawszy łańcuch choinkowy" - warsztaty bożonarodzeniowe 2019

Jasełka 2019

"Świąteczne pierniczki" - warsztaty kulinarne i spotkanie czytelnicze z Mamą Anieli

Ubierzemy dziś choinkę :-)

Coraz bliżej Święta :-)

pds1
pds2
pds3
pds4
pds5
pds6
pds7
pds8
pds9
pds10
pds11
pds12
pds13
pds14
pds15
pds16
pds17
pds18
pds19
pds20
pds21
pds22
pds23
pds24
pds25
pds26
pds27
pds28
pds29
pds30
pds31
pds32
pds33
pds34
pds35
pds36
pds37
pds38
pds39
pds40
pds41
pds42
pds43
pds44
pds45
pds46
pds47
pds48
pds49
pds57
pds58
pds59
pds60
pds50
pds51
pds52
pds53
pds54
pds55
pds56

10 grudnia - Muzykoterapia w Jaskini Solnej

jsm1
jsm2
jsm3
jsm4
jsm5
jsm6
jsm7
jsm8
jsm9
jsm10
jsm11
jsm12
jsm13
jsm14
jsm15
jsm16
jsm17
jsm18
jsm19
jsm20
jsm21
jsm24
jsm22
jsm23
jsm25
jsm26
jsm27
jsm28
jsm29
jsm30
jsm31
jsm32
jsm33
jsm34
jsm35
jsm36
jsm37
jsm38
jsm39
jsm40
jsm41
jsm42
jsm43
jsm44
jsm45
jsm46
jsm47
jsm49
jsm50
jsm51
jsm52
jsm53
jsm54
jsm55

Idzie zima wielkimi krokami, a św. Mikołaj mknie po niebie saniami z reniferami ;-)

zm1
zm2
zm3
zm4
zm5
zm6
zm7
zm8
zm9
zm10
zm11
zm12
zm13
zm14
zm15
zm16
zm17
zm18
zm19
zm20
zm21
zm22
zm23
zm24
zm25
zm26
zm27
zm28
zm29
zm30
zm31
zm32
zm33
zm34
zm35
zm36
zm37
zm38
zm39
zm40
zm41
zm42
zm43
zm44
zm45
zm46
zm47

04.12.2019 - Dzień Górnika, czyli Barbórka

Przedstawienie pt."Bawłanek Franek i Zima" i spotkanie ze św. Mikołajem 2019

Zmisiowany Regulamin Małego Czytelnika

regulamin1
regulamin2
regulamin3
regulamin4
regulamin5
regulamin6
regulamin7
regulamin8
regulamin9
regulamin10
regulamin11
regulamin13
regulamin14
regulamin15
regulamin16
regulamin17

Andrzejki 2019

czary1
czary2
czary3
czary4
czary5
czary7
czary8
czary9
czary10
czary11
czary12
czary13
czary14
czary16
czary17
czary18
czary19
czary20
czary21
czary23
czary24
czary25
czary26
czary27
czary28
czary29
czary30
czary31
czary32
czary33
czary34
czary35
czary36
czary37
czary38
czary39
czary40
czary41
czary42
czary43
czary44
czary45
czary46
czary47
czary48
czary49
czary50
czary51
czary52
czary53
czary54
czary55
czary56
czary57
czary58
czary59
czary60
czary61
czary62
czary63
czary64
czary65
czary66
czary67
czary68
czary69
czary70
czary71
czary72
czary73
czary74
czary75
czary76
czary77
czary78
czary79
czary80

25.11.2019 - Dzień Pluszowego Misia

misio5
misio6
misio7
misio8
misio9
misio1
misio2
misio3
misio4
misio10
misio11
misio12
misio13
misio14
misio15
misio16
misio17
misio18
misio19
misio20
misio21
misio22
misio23
misio24
misio25
misio26
misio27
misio28
misio29
misio30
misio31
misio32
misio33
misio34
misio35
misio36
misio37
misio38
misio39
misio40
misio41
misio42
misio43
misio44
misio45
misio46
misio47
misio48
misio49
misio50
misio51
misio52
misio53
misio54
misio55
misio56
misio57
misio59
misio60
misio61
misio62
misio63
misio64
misio65
misio67
misia68
misio69
misio70
misio71
misio72
misio73
misio74

21.11.2019- Listy do świętego Mikołaja

list1
list2
list3
list4
list6
list7
list8
list10
list9

21.11.2019 - Spotkanie z ratownikiem medycznym

p. Paweł1
p. Paweł2
p. Paweł3
p. Paweł4
p. Paweł5
p. Paweł6
p. Paweł7
p. Paweł8
p. Paweł9
p. Paweł10
p. Paweł11
p. Paweł12
p. Paweł13
p. Paweł14
p. Paweł15
p. Paweł16
p. Paweł17
p. Paweł18
p. Paweł19
p. Paweł20
p. Paweł21
p. Paweł22
p. Paweł23
p. Paweł24
p. Paweł25
p. Paweł26
p. Paweł27
p. Paweł28
p. Paweł29
p. Paweł30
p. Paweł31
p. Paweł32
p. Paweł33
p. Paweł34
p. Paweł35
p. Paweł36
p. Paweł37
p. Paweł38
p. Paweł39
p. Paweł40
p. Paweł41
p. Paweł42
p. Paweł44
p. Paweł45
p. Paweł46
p. Paweł47
p. Paweł48
p. Paweł49
p. Paweł50
p. Paweł51
p. Paweł52
p. Paweł53
p. Paweł54
p. Paweł55
p. Paweł56
p. Paweł57
p. Paweł58
p. Paweł59
p. Paweł60
p. Paweł61
p. Paweł62
p. Paweł63
p. Paweł64
p. Paweł65
p. Paweł66
p. Paweł67
p. Paweł68
p. Paweł69
p. Paweł70
p. Paweł71
p. Paweł72
p. Paweł73
p. Paweł74
p. Paweł75

20.11.2019 - Spotkanie czytelnicze z Mamą Piotrusia w ramach projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"

czytamy1
czytamy2
czytamy3
czytamy4
czytamy5
czytamy7
czytamy8
czytamy9
czytamy10
czytamy11
czytamy12
czytamy13
czytamy14
czytamy15
czytamy16
czytamy17
czytamy18
czytamy19

W moim magicznym domu

dom1
dom2
dom4
dom5
dom6
dom7
dom10
dom11
dom12
dom13
dom14
dom15
dom18
dom16
dom17
dom19
dom20
dom21
dom22
dom23
dom24
dom25
dom27
dom28
dom29
dom30
dom31
dom32
dom33
dom34
dom35
dom36
dom37
dom38
dom39
dom40
dom41
dom42
dom43
dom44
dom45
dom46
dom47
dom48
dom49
dom50
dom51
dom52
dom53
dom54
dom55
dom56
dom58
dom59
dom60
dom61
dom62
dom63
dom64
dom65
dom67
dom68
dom69
dom70

12.11.2019 - Pokaz Mody Patriotycznej

pokaz1
pokaz2
pokaz3
pokaz4
pokaz5
pokaz6
pokaz7
pokaz8
pokaz9
pokaz16
pokaz15
pokaz11
pokaz10
pokaz12
pokaz13
pokaz14
pokaz17
pokaz18
pokaz19
pokaz20
pokaz21
pokaz22
pokaz23
pokaz24
pokaz36
pokaz 35
pokaz25
pokaz26
pokaz27
pokaz45
pokaz28
pokaz29
pokaz46
pokaz51
pokaz30
pokaz31
pokaz33
pokaz50
pokaz52
pokaz53
pokaz55
pokaz54
pokaz 30
pokaz 31
pokaz56
pokaz37
pokaz40
pokaz38
pokaz39
pokaz41

Moja rodzina

rodzina 1
rodzina2
rodzina3
rodzina4
rodzina5
rodzina6
rodzina7
rodzina8
rodzina9
rodzina10
rodzina11
rodzina12
rodzina13
rodzina21
rodzina14
rodzina15
rodzina16
rodzina17
rodzina18
rodzina19
rodzina20
rodzina22
rodzina23
rodzina24
rodzina25
rodzina26
rodzina27
rodzina 28
rodzina 29

08.11.2019 - Dzień zdrowego śniadania - warsztaty kulinarne

śniadanie1
śniadanie2
śniadanie3
śniadanie4
śniadanie5
śniadanie6
śniadanie7
śniadanie8
śniadanie9
śniadanie10
śniadanie11
śniadanie12
śniadanie13
śniadanie14
śniadanie15
śniadanie17
śniadanie18
śniadanie19
śniadanie20
śniadanie21
śniadanie22
śniadanie23
śniadanie24

05.11.2019 - Dzień Postaci z Bajek

bajkowe postaci1
bajkowe postaci2
bajkowe postaci3
bajkowe postaci12
bajkowe postaci8
bajkowe postaci13
bajkowe postaci4
bajkowe postaci5
bajkowe postaci6
bajkowe postaci7
bajkowe postaci9
bajkowe postaci10
bajkowe postaci11
bajkowe postaci14
bajkowe postaci15
bajkowe postaci16
bajkowe postaci17
bajkowe postaci18
bajkowe postaci19
bajkowe postaci20
bajkowe postaci21
bajkowe postaci22
bajkowe postaci23
bajkowe postaci24
bajkowe postaci25
bajkowe postaci26
bajkowe postaci27
bajkowe postaci28
bajkowe postaci29
bajkowe postaci30
bajkowe postaci31
bajkowe postaci32
bajkowe postaci33
bajkowe postaci36
bajkowe postaci34
bajkowe postaci35
bajkowe postaci37
bajkowe postaci38
bajkowe postaci39
bajkowe postaci40
bajkowe postaci41
bajkowe postaci42
bajkowe postaci43
bajkowe postaci44
bajkowe postaci45
bajkowe postaci46
bajkowe postaci48
bajkowe postaci49
bajkowe postaci50
bajkowe postaci51
bajkowe postaci52
bajkowe postaci53
bajkowe postaci54
bajkowe postaci55
bajkowe postaci56
bajkowe postaci57
bajkowe postaci58
bajkowe postaci59
bajkowe postaci60

Polska - moja Ojczyzna

Polska1
Polska12
Polska3
Polska4
Polska5
Polska 6
Polska7
Polska8
Polska9
Polska10
Polska11
Polska13
Polska14
Polska16
Polska18
Polska19
Polska20
Polska21
Polska22
Polska23
Polska24
Polska26
Polska27
Polska28
Polska29
Polska 30
Polska32
Polska 33
Polska34
Polska35
Polska36
Polska37
Polska38
Polska39
Polska40
Polska41
Polska42
Polska43
Polska45
Polska46
Polska47
Polska48
polska49
Polska51
Polska54
Polska50
Polska52
Polska 54
Polska55
Polska56
Polska58
Polska59
Polska60
Polska61
Polska62
Polska63
polska
Polska64
Polska65
Polska66
Polska67
Polska68
Polska69
Polska70
Polska71
Polska72
Polska73
Polska74
Polska75
Polska76
Polska77
Polska79
Polska80
Polska81
Polska90
Polska91
polska92
polska93
polska94
polska95
polska96
polska100
polska98

29.10.2019 - Wizyta w Bibliotece Publicznej

bp1
bp2
bp3
bp4
bp5
bp6
bp7
bp8
bp9
bp10
bp11
bp12
bp13
bp15
bp16
bp17
bp18
bp19
bp21
bp22
bp23
bp24
bp25
bp26
bp27
bp28
bp29
bp31
bp32
bp33
bp34
bp35
bp36
bp37
bp39
bp40
bp41
bp42
bp44
bp45
bp46
bp48
bp49
bp50
bp53
bp54
bp55
bp56
bp57
bp58
bp59
bp61
bp62

3 urodziny Anieli

Aniela1
Aniela2
Aniela3
Aniela4
Aniela5
Aniela6
Aniela7
Aniela8
Aniela9
Aniela10
Aniela11
Aniela12
Aniela13
Aniela14
Aniela15
Aniela16

Co z czego otrzymujemy?

co? 1
co?2
co3
co4
co5
co6
co7
co8
co9
co10
co11
co12
co15
co16
co17
co18
co19
co20
co21
co22
co23
co24
co25
co26
co27
co28
co29
co30
co31
co32
co33
co34
co36
co37
co38
co39
co41
co42
co43
co44
co47
co45
co46
co49
co50
co52
co53
co54
co55
co56
co57
co58
co59
co60
co61
co63

Dzień Makaronu- warsztaty kulinarne

makaron7
makaron1
makaron2
makaron3
makaron8
makaron 4
makaron 5
makaron 6
makaron9
makaron10
makaron 11
makaron12
makaron13
makaron14
makaron15
makaron 16
makaron 17
makaron 18
makaron 19
makaron20
makaron21
makaron22
makaron23
makaron24
makaron25
makaron 38
makaron26
makaron27
makaron28
makaron 29
makaron30
makaron31
makaron32
makaron33
makaron40
makaron37
makaron36
makaron34
makaron35

21.10- Teatrzyk "Pani Jesień dary niesie"

teatr 1
teatr 2
teatr 3
teatr 4
teatr 5
teatr 6
teatr 7
teatr 8
teatr 9
teatr10
teatr 11
teatr 13
teatr 14
teatr 15
teatr 21
teatr 22
teatr 23
teatr 29
teatr 34
teatr 36

Idzie jesień... z deszczem

deszcz1
deszcz2
deszcz3
deszcz4
deszcz5
deszcz6
deszcz7
deszcz8
deszcz9
deszcz10
deszcz11
deszcz12
deszcz13
deszcz14
deszcz15
deszcz16
deszcz17
deszcz18
deszcz19
deszcz20
deszcz21
deszcz22
deszcz23
deszcz24
deszcz25
deszcz26
deszcz28
deszcz29
deszcz30
deszcz31
deszcz33
deszcz34
deszcz36
deszcz37
deszcz38
deszcz39
deszcz40
deszcz41
deszcz42
deszcz43
deszcz45
deszcz47
deszcz48
deszcz49
deszcz51
deszcz52
deszcz53
deszcz54
deszcz55
deszcz56
deszcz57
deszcz58
deszcz59
deszcz60
deszcz61
deszcz62
deszcz64
deszcz65
deszcz66
deszcz67
deszcz68
deszcz69
deszcz70
deszcz71
deszcz72
deszcz73
deszcz74
deszcz75
deszcz76
deszcz77
deszcz79
deszcz80
deszcz78
deszcz84
deszcz82
deszcz83
deszcz85
deszcz86
deszcz87
deszcz88
deszcz89
deszcz90
deszcz91
deszcz93
deszcz94
deszcz96
deszcz97
deszcz98
deszcz99
deszcz100
deszcz101

18.10.2019 - Dzień Poczty Polskiej i Listonosza

Dzień Poczty Polskiej 1
Dzień Poczty Polskiej2
poczta1
poczta2
poczta3
poczta4
poczta5
poczta6
poczta7
poczta10
poczta11
poczta12
poczta14
poczta13
poczta16
poczta17
poczta18
poczta19
poczta20
poczta21
poczta23
poczta24
poczta25
poczta28
poczta29
poczta30
poczta31
poczta33
poczta34
poczta35
poczta36
poczta37
poczta38
poczta39
poczta40
poczta41
poczta42
poczta43
poczta44
poczta45
poczta46
poczta47
poczta48
poczta49
poczta50
poczta57
poczta55
poczta52
poczta53
poczta 54
poczta54
poczta59
poczta60
poczta61

15.10.2019 - Dogoterapia

dogoterpia 6
dogoterpia 30
dogoterpia 1
dogoterpia 35
dogoterpia4
dogoterpia 5
dogoterpia 37
dogoterpia 7
dogoterpia 38
dogoterpia 8
dogoterpia 9
dogoterpia 10
dogoterpia 11
dogoterpia 12
dogoterpia 13
dogoterpia 19
dogoterpia 39
dogoterpia40
dogoterapia 40
dogoterapia 41
dogoterapia 42
dogoterapia 43
dogoterapia 44
dogoterapia 45
dogoterapia 46
dogoterapia 47
dogoterapia 52
dogoterapia 48
dogoterapia 56
dogoterapia 50
dogoterapia 51
dogoterapia 53
dogoterapia 54
dogoterapia 55

11.10.2019 - Dzień Dziewczynek

dzień dziewczynek1
dzień dziewczynek2
dzień dziewczynek3
dzień dziewczynek4
dzień dziewczynek5
dzień dziewczynek6
dzień dziewczynek7
dzień dziewczynek8
dzień dziewczynek9
dzień dziewczynek10
dzień dziewczynek11
dzień dziewczynek12
dzień dziewczynek13
dzień dziewczynek14
dzień dziewczynek15
dzień dziewczynek16
dzień dziewczynek17
dzień dziewczynek18
dzień dziewczynek19
dzień dziewczynek20
dzień dziewczynek21
dzień dziewczynek22
dzień dziewczynek23
dzień dziewczynek24
dzień dziewczynek25
dzień dziewczynek26
dzień dziewczynek27
dzień dziewczynek28
dzień dziewczynek29
dzień dziewczynek30
dzień dziewczynek31
dzień dziewczynek34
dzień dziewczynek35
dzień dziewczynek36
dzień dziewczynek37
dzień dziewczynek38
dzień dziewczynek39
dzień dziewczynek40
dzień dziewczynek41
dzień dziewczynek43
dzień dziewczynek45
dzień dziewczynek46

Dary z jesiennego sadu i ogrodu

dary 1
dary2
dary3
dary4
dary5
dary6
dary7
dary8
dary9
dary10
dary11
dary12
dary13
dary15
dary16
dary17
dary18
dary19
dary20
dary21
dary22
dary23
dary24
dary25
dary26
dary27
dary28
dary29
dary30
dary31
dary33
dary34
dary35
dary36
dary37
dary38
dary39
dary40
dary41
dary42
dary43
dary44
dary45
dary46
dary47
dary48
dary49
dary50
dary51
dary52
dary55
dary56

08.10.2019 - "Bezpieczeństwo ważna sprawa" - spotkanie z Panią Policjantką

Pani Policjant 1
Pani Policjant 2
Pani Policjant 7
Pani Policjant 8
Pani Policjant 9
Pani Policjant 10
Pani Policjant 29
Pani Policjant 13
Pani Policjant 12
Pani Policjant 14
Pani Policjant 15
Pani Policjant 16
Pani Policjant 17
Pani Policjant 18
Pani Policjant 19
Pani Policjant 20
Pani Policjant 21
Pani Policjant 23
Pani Policjant 22
Pani Policjant 24
Pani Policjant 25
Pani Policjant 26
Pani Policjant 27
Pani Policjant 28
Pani Policjant 30
Pani Policjant 31
Pani Policjant 32
Pani Policjant 33
Pani Policjant 34
Pani Policjant 35
Pani Policjant 36
Pani Policjant 37
Pani Policjant 38
Pani Policjant 39
Pani Policjant 40
Pani Policjant 41
Pani Policjant 42
Pani Policjant 44
Pani Policjant 45
Pani Policjant 49
Pani Policjant 46
Pani Policjant 47
Pani Policjant 48

Projekt "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"

Mały Miś- projekt 1
Mały Miś- projekt 2
Mały Miś- projekt 3
Mały Miś- projekt4
Mały Miś- projekt 5
Mały Miś- projekt 6
Mały Miś- projekt 7
Mały Miś- projekt 8
Mały Miś- projekt 9
Mały Miś- projekt 10
Mały Miś- projekt 11
Mały Miś- projekt 12
Mały Miś- projekt 13
Mały Miś- projekt 14
Mały Miś- projekt 15

4.10.2019 Zwierzęta jesienią

zwierzęta jesienią1
zwierzęta jesienią2
zwierzęta jesienią3
zwierzęta jesienią4
zwierzęta jesienią5
zwierzęta jesienią6
zwierzęta jesienią7
zwierzęta jesienią8
zwierzęta jesienią9
zwierzęta jesienią10
zwierzęta jesienią11
zwierzęta jesienią12
zwierzęta jesienią13
zwierzęta jesienią14
zwierzęta jesienią15
zwierzęta jesienią16
zwierzęta jesienią17
zwierzęta jesienią18
zwierzęta jesienią19
zwierzęta jesienią20
zwierzęta jesienią21
zwierzęta jesienią22
zwierzęta jesienią23
zwierzęta jesienią24
zwierzęta jesienią25
zwierzęta jesienią26
zwierzęta jesienią27
zwierzęta jesienią28
zwierzęta jesienią29
zwierzęta jesienią30
zwierzęta jesienią31
zwierzęta jesienią32
zwierzęta jesienią33
zwierzęta jesienią34
zwierzęta jesienią35
zwierzęta jesienią36

30.09.2019 Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka 1
Dzień Chłopaka 2
Dzień Chłopaka 3
Dzień Chłopaka 4
Dzień Chłopaka 5
Dzień Chłopaka 6
Dzień Chłopaka 7
Dzień Chłopaka 8
Dzień Chłopaka 9
Dzień Chłopaka 10
Dzień Chłopaka 11
Dzień Chłopaka 12
Dzień Chłopaka 13
Dzień Chłopaka 14
Dzień Chłopaka 15
Dzień Chłopaka 16
Dzień Chłopaka 17
Dzień Chłopaka 18
Dzień Chłopaka 19
Dzień Chłopaka 20
Dzień Chłopaka 21
Dzień Chłopaka 22
Dzień Chłopaka 23
Dzień Chłopaka 24
Dzień Chłopaka 25
Dzień Chłopaka 26
Dzień Chłopaka 27

27.09.2019 Jesień, jesień

Jesień, jesień... 1
Jesień, jesień... 2
Jesień, jesień... 3
Jesień, jesień... 4
Jesień, jesień... 5
Jesień, jesień... 6
Jesień, jesień... 7
Jesień, jesień... 8
Jesień, jesień... 9
Jesień, jesień... 10
Jesień, jesień... 11
Jesień, jesień... 12
Jesień, jesień... 13
Jesień, jesień... 14
Jesień, jesień... 15
Jesień, jesień... 16
Jesień, jesień... 17
Jesień, jesień... 18
Jesień, jesień... 19
Jesień, jesień... 20
Jesień, jesień... 21
Jesień, jesień... 22
Jesień, jesień... 23
Jesień, jesień... 24
Jesień, jesień... 25
Jesień, jesień... 26
Jesień, jesień... 27
Jesień, jesień... 28
Jesień, jesień... 29
Jesień, jesień... 30
Jesień, jesień... 31
Jesień, jesień... 32
Jesień, jesień... 33
Jesień, jesień... 34
Jesień, jesień... 35
Jesień, jesień... 36
Jesień, jesień... 37
Jesień, jesień... 38
Jesień, jesień... 39
Jesień, jesień... 40
Jesień, jesień... 41
Jesień, jesień... 42
Jesień, jesień... 43
Jesień, jesień... 44
Jesień, jesień... 45
Jesień, jesień... 46
Jesień, jesień... 47
Jesień, jesień... 48
Jesień, jesień... 49
Jesień, jesień... 50
Jesień, jesień... 51
Jesień, jesień... 52
Jesień, jesień... 53

25.09.2019 Poszukiwacze Jesieni

Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 1
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 2
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 3
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 4
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 5
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 6
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 7
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 8
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 9
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 10
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 11
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 12
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 13
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 14
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 15
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 16
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 17
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 18
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 19
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 20
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 21
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 22
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 23
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 24
Szukamy Jesieni w parku i na placu zabaw 25

23.09.2019 Przedszkolaki witają Panią Jesień